24.06.2016

Apvienotajai Karalistei izstāties vai neizstāties no Eiropas Savienības…?

Prognozes loģistikas nozarei gadījumā, ja Apvienotā Karaliste izstāsies no ES

(1)

Erkrata, Vācija, 13.06.2016. – Līdz referenduma par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES atlikušas divas nedēļas.23. jūnijā briti izlems salas un pārējās Eiropas nākotni un sniegs galīgo atbildi uz jautājumu, vai Apvienotā Karaliste kļūs par pirmo valsti, kura izstāsies no Eiropas Savienības pēc pašas vēlēšanās. Prognozes attiecībā uz referenduma iznākumu joprojām ir neskaidras pat tik neilgu laiku pirms balsošanas .Pēdējās aptaujas liecina, ka atbalstītāju un to britu, kuri ir pret Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības, ir gandrīz vienā daudzumā. Jo īpaši par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības ir noraizējusies pārvadājumu un loģistikas nozare.

Viena lieta ir skaidra. Apvienotajai Karalistei ES dalībvalstu vidū ir īpašs statuss (piem., sterliņu mārciņas saglabāšana, valsts nav Šengenas zonā, un tai ir augsts ekonomiskās suverenitātes līmenis).Tajā pašā laikā Apvienotās Karalistes ekonomika ir ļoti cieši saistīta ar ES. Kopumā 43,7 procenti no eksporta apjoma 2015. gadā nonāca ES valstīs, un, runājot par importu, kopējais rādītājs ir 53,1 procents.ES valstis un līdz ar to pati visa ES tādējādi neapšaubāmi ir Apvienotās Karalistes galvenais tirdzniecības partneris.

 

Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības varētu kļūt par dārgu izvēli

Ja Apvienotā Karaliste faktiski izstātos no Eiropas Savienības un vēlētos panākt absolūtu neatkarību, tam būtu globāla ietekme. Apvienotā Karaliste izslēgtu sevi no apmēram50 ES brīvās tirdzniecības līgumiem ar trešajām valstīm, un līgumi būtu jāslēdz no jauna. ASV prezidents Baraks Obama savu nostāju šajā jautājumā ir paudis aprīlī, komentējot, ka briti nonāktu “atpakaļ rindā” saistībā ar jaunām sarunām par divpusējo tirdzniecību. Ar komercdarbību saistīto šķēršļu dēļ celtos importēto preču cenas, un ietekmi izjustu gan ražotāji un tirgotāji, kuru uzņēmējdarbība ir atkarīga no preču importa, gan galu galā arī patērētāji. Tādējādi sekas ietekmētu ne tikai eksportu, bet arī pašmāju ražotājus un valsts iekšējo komercdarbību. Tas ietekmētu arī visu pārējo Eiropu.

Visticamāk, ka Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības būtu trieciens visiem ārpolitikas procesiem saistībā ar ikdienas dzīvi un ekonomiku. Par realitāti atkal visticamāk kļūtu muita, un tas nozīmētu ilgstošākus pārvadājumus un kopumā lēnāku loģistikas procesu.

 

Otru tādu neatrast

Starp atbildīgajiem par Apvienoto Karalisti ir Eiropas lielākās pārvadātāju platformas TimoCom Ziemeļeiropas reģiona vadītāja Marija Tofta Madsena (Maria Toft Madsen).Pārvadātāju platformā TimoCom tiek publicēts pus miljons kravu piedāvājumu un vietu transportlīdzekļos.Marijas  Toftas Madsenas prognozes attiecībā uz iespējamo Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības ir nedaudz mierīgākas:“Protams, ka Eiropas pārvadājumu un loģistikas nozare dod priekšroku tam, lai Apvienotā Karaliste paliktu Eiropas Savienībā.Tāpat kā daudzi eksperti, arī es uzskatu, ka Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības nebūtu sliktākais scenārijs. Mūsuprāt pārvadātāju platformā varētu samazināties uz un no Apvienotās Karalistes pārvadājamo kravu daudzums. Tomēr, ja tā notiks, situācija pēc kāda laika nostabilizēsies pati no sevis, jo preču apmaiņa ar Apvienoto Karalisti turpināsies. Mūsu klienti Eiropas Savienībā neapšaubāmi turpinās vest preces uz Apvienoto Karalisti gluži tāpat kā tās pašlaik tiek vestas uz tādām trešajām valstīm kā Turcija un Norvēģija. Apvienotās Karalistes eksporta apjomu samazināšanos varētu izraisīt arī sterliņu mārciņas kursa krišanās. Ne tikai ir iespējams sliktākais scenārijs, bet, tā kā visa šī situācija saistībā ar Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības ir kaut kas jauns, visā Eiropā nepārprotami rodas daudz jautājumu un neskaidrību.”

 

Viena nozare sadalās divās

Atslēgvārds ir neskaidrība. IMHX veiktā aptauja parāda jaunākos rezultātus saistībā ar viedokli par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības. Dilemma:Vairums aptaujāto dod priekšroku izstāties no Eiropas Savienības. Taču viņi arī uzskata, ka viņu uzņēmumam un uzņēmējdarbībai būtu labāk, ja Apvienotā Karaliste paliktu ES.

Atbildot uz jautājumu par to, kā Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības ietekmētu uzņēmumus un uzņēmējdarbību, Apvienotās Karalistes loģistikas nozarē skaidrības nav. Lielākā daļa respondentu (38%) uzskata, ka Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības negatīvi ietekmētu uzņēmējdarbības izaugsmi, savukārt 33% norādīja, ka tai nebūtu nekādas ietekmes. Tikai viens no pieciem respondentiem uzskata, ka Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības būtu ieguvums.

 

Analizējot un ņemot vērā visu diskusiju, rakstus un aptaujas par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības, ļoti skaidrs kļūst viens: Nekas nav skaidrs. Jo tuvāk nāk referenduma datums, jo mazāk pārliecības un grūtāk prognozēt tendences. Atliek tikai cerēt, ka Apvienotā Karaliste šī sev svarīgā lēmuma pieņemšanā balstīsies uz rūpīgi apsvērtiem par un pret.

 

Vairāk informācijas par TimoCom ir vietnē www.timocom.lv.

Lejupielādēt preses relīzi
Uz sākumu