23.10.2019

Blokķēde — tehnisks brīnums loģistikas nozarei un piegādes ķēdēm?

Atbildes sniedz eksperte Sidsela Ritere Lešenkola

Atbildes sniedz eksperte Sidsela Ritere Lešenkola

TIMOCOM bija vienreizīga iespēja nodrošināt, ka uzņēmuma septembrī rīkotajā LiveTalk piedalījās zinoša blokķēdes eksperte. Sidsela Ritere Lešenkola (Sidsel Rytter Løschenkohl) profesionālo pieredzi ir guvusi strādājot Deloitte EMEA Blockchain Lab Dublinā, un, ikdienā strādājot ar bankām un apdrošināšanas sabiedrībām, viņa regulāri ir saskarē ar šo tehnoloģiju.

„Kolīdz es izpratu blokķēdes tehnoloģiju, es zināju, ka tā mainīs pasauli. Un arī to, ka vēlos būt klāt, kad tas notiks.”

Bet kas ir blokķēde?

Blokķēde (block chain) šobrīd ir populārs temats, pat modes vārds, ko bieži min saistībā ar loģistikas un pārvadājumu nozari. Bet ko tas īsti nozīmē?

Lešenkola paskaidroja, ka „būtībā blokķēdes tehnoloģija ir anonīms vienādranga tīkls, kas ļauj saglabāt, kopīgot un pārvaldīt informāciju.” Šāda veida tīkli darbojas bez starpniekiem vai uzticamām trešajām personām. Visiem dalībniekiem ir kopīgi jāapstiprina katrs solis. Kad ir pabeigts kāds solis, to vairs nevar mainīt vai kā citādi ar to manipulēt. Tehnoloģija, kas ir blokķēdes pamatā, garantē augsta līmeņa drošību un izsekojamību.

Jēdziens „blokķēde” bieži izskan saistībā ar finanšu nozari. Bet kā tas darbojas attiecībā uz piegādes ķēdi?

Vai šī finanšu tehnoloģija dod labumu loģistikas nozarei un piegādes ķēdēm?

Blokķēde plaši izskanēja kā tehnoloģija aiz "bitmonēta" kriptovalūtas (Bitcoin). Taču šo koncepciju var izmantot arī loģistikā un kā daļu no piegādes ķēdes. Galu galā, kā uzsvēra Lešenkola, spēja izsekot un redzēt pārvadājumus, piegādes ķēdē ir ļoti svarīga. Eksperte norādīja, ka blokķēdi var izmantot, piemēram, lai parakstītu līgumus vai pārbaudītu produkta izcelsmi. Viņa paskaidroja, ka blokķēde nav „viena daudzsološa tehnoloģija”, kas spēj atrisināt visas problēmas, bet tā var būt ļoti noderīga, ja to izmanto kopā ar citām tehnoloģijām. Blokķēžu eksperte sīki izskaidroja visas blokķēdes priekšrocības un trūkumus.

Lejupielādēt preses relīzi
Uz sākumu